Odborníci na bezpečnosť a medzinárodné vzťahy z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB vás zaručene vtiahnu do veľmi aktuálnej témy. Ich prezentácia Vedou proti terorizmu ukáže s čím všetkým pomáha veda pri odvrátení hrozby teroristického útoku. Ak vás zaujímajú súčasné bezpečnostné hrozby a predovšetkým dianie vo svete a na poli medzinárodných vzťahov, určite nevynechajte tento skvelý stánok v banskobystrickom SC Europa.
Zatiaľ vám prinášame náš festivalový dotazník, na ktorý odpovedali aj odborníci stojaci za touto napínavou prezentáciou: doc. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD., prodekan a Mgr. Marek Lenč, PhD., ktorý pre vás chystá aj mimoriadne zaujímavú prednášku - Trendy budúcnosti. Štáty, spoločnosti a ľudia, ktorí menia svet, ako ho poznáme dnes
Inšpirujte sa svetom našich vedcov!
- Koľkýkrát sa zúčastňujete Noci výskumníkov?
Doc. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD.: V podstate od začiatku fungovania Noci výskumníkov v Banskej Bystrici (r. 2011), niekedy aktívnejšie priamo v stánkoch, inokedy organizačne za fakultu v pozadí.
Mgr. Marek Lenč, PhD.: Tento ročník bude už v poradí mojim štvrtým ročníkom.
-
Kto je Váš obľúbený vynálezca a prečo?
Doc. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD.: Každý vynálezca si zaslúži poklonu, lebo ich vynálezy robia svet lepším. Horšie to však je s niektorými ľuďmi, ktorí ich vynálezy často zneužijú. Vynález je podľa mňa aj myšlienka, ktorá môže byť svojim spôsobom revolučná a priniesť impulz k vytváraniu nových vecí, vynálezov. V tom zmysle by som upriamil pozornosť na Klausa Schwaba ako jedného z prvých autorov myšlienky 4. priemyselnej revolúcie, ktorý poukázal na niečo, čo bude v budúcnosti vytvárať, ale aj deštruovať nové horizonty života na Zemi
Mgr. Marek Lenč, PhD.: V minulosti jednoznačne Leonardo da Vinci, nakoľko to bol človek, vedec, umelec a hlavne vizionár, ktorý predbehol svoju dobu. Je neuveriteľné, že aj po piatich storočiach od jeho smrti ľudia v radoch čakajú v parížskom múzeu v Louvri nato, aby uvideli jeho slávnu Monu Lisu. V súčasnosti ma neprestáva fascinovať životný príbeh Nicolu Teslu, ktorý je zrejme najviac nedoceneným géniom minulosti. Budúcnosť však patrí Teslovi a jeho prevratným myšlienkam.
- Ktorý je Váš obľúbený vynález a prečo?
Doc. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD.: Písmo, papier, kníhtlač, noviny, televízia a internet. Pretože slová, myšlienky, názory a ich šírenie sú silnejšie ako akékoľvek zbrane v minulosti aj v súčasnosti, nielen medzi ľuďmi navzájom, ale aj medzi štátmi, a národmi. Tieto vynálezy sú schopné začať boj, súperenie, nezhody či vojnu, ale ich dokážu aj ukončiť, no najmä im predchádzať.
Mgr. Marek Lenč, PhD.: Vrátil by som sa späť k Nicolovi Teslovi a jeho vynálezu striedavého prúdu, ktorý sa zásadným spôsobom líšil od Edisonovho jednosmerného prúdu. Táto elektrická revolúcia v podstate umožnila elektrifikáciu sveta tak, ako ho poznáme dnes. Teslove myšlienky však šli oveľa ďalej ako k využitiu elektriny a viedli aj smerom k revolučnému využitiu iónosféry na bezdrôtový prenos energie, o ktorého realizáciu sa snažil vo svojom laboratóriu vo Wardenclyffe či v Colorade. Tieto myšlienky by radikálne zmenili svet tak, ako ho poznáme.
- Kto a ako Vás v živote motivoval, aby ste sa venovali vede a výskumu?
Doc. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD.: Zlom nastal pri docentke Jane Lasicovej, bola moja školiteľka počas písania dizertačnej práce, jej prístup, priateľstvo a nadšenie pre vedu ma natoľko nadchol, že aj keď dnes som už ja v pozícii školiteľa, stále sa sám seba pýtam, čo a ako by urobila ona, a tento prístup
a poznatky sa snažím predať aj mojim študentom či doktorandom.
Mgr. Marek Lenč, PhD.: Bol to skôr prirodzený vývoj ako niečo umelé. Vždy ma zaujímal okolitý svet. Veľká vďaka isto patrí najmä mojim rodičom, ktorí mi napríklad kupovali ilustrované dejiny sveta, čo podnietilo moju fantáziu, a taktiež fantastickej starej mame, učiteľke ruštiny a slovenčiny.