O festivale

Európska noc výskumníkov 

Festival vedy Európska noc výskumníkov je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií.

Na Slovensku sa bude tento rok konať už 17. ročník podujatia, a to tradične, v posledný septembrový piatok, 29.9.2023. V deň bude podujatie súbežne prebiehať až v 25 krajinách, pričom každoročne sa ho zúčastňuje viac ako 1,5 milióna návštevníkov a viac ako 25.000 výskumníkov a výskumníčok.   

Cieľom podujatia je priblíženie práce vedcov, dosiahnutých výstupov a možností ich reálneho uplatnenia v každodennom živote širokej verejnosti. Zároveň je to snaha zlepšiť porozumenie o vplyve a dopade práce výskumníkov a inovátorov na životy mnohých ľudí. Osobitým cieľom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru. 

Hlavný program podujatia bude tradične prebiehať v Bratislavskej Starej tržnici a v okolitých priestoroch.

V ostatných zapojených mestách sa podujatie uskutoční v nákupných centrách čím sa zaručí, že osloví aj ľudí, ktorí by sa o oblasť vedy inak nezaujímali. 

Celodenný program (9.00 do 22.00 hod.) ponúkne zaujímavé prezentácie, diskusie a zážitkové interakcie s vedcami a inovátormi v stánkoch, ako aj atraktívny program na hlavnom pódiu. Okrem hlavného programu vo festivalových mestách bude súčasťou podujatia množstvo sprievodných akcií po celom Slovensku v deň podujatia, ale i pred ním a po ňom. 

Pozrite si aftermovie zo 16. ročníka festivalu, ktorý sa uskutočnil 30.9.2022:

Po dvoch online ročníkoch sme opäť pripravili podujatie vo fyzickej podobe. Ďakujeme všetkým zúčastneným!

Získajte viac informácií o celoeurópskej iniciatíve a projekte European Researchers´Night:

EUROPEAN RESEARCHERS' NIGHT

MARIE SKŁODOWSKA-CURIE ACTIONS - RESEARCH FELLOWSHIP PROGRAMME