tvrdí prorektor Univerzity Komenského pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium, prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc.. V Bratislave Vás čaká bohatý program aj vďaka Univerzite Komenského v Bratislave. Univerzita je dlhoročný odborný partner Noci výskumníkov a aj tento rok do programu prinesie viacero zaujímavostí. Vedcov budete môcť stretnúť v 11. stánkoch a na 5. prednáškach. Pozrite sa, čo všetko si pre vás univerzita nachystala a z nášho festivalového dotazníka sa dozviete aj niečo o vzťahu prorektora Univerzity k Noci výskumníkov.
Vedecké stánky UK:
Trojsten, Viacjazyčný rebríček, Vyrobím si, hrám sa, učím sa, #ukpozitiv, Biológia-chémia a Ty, Geológia a Ty, Objavovanie stratených mayských miest, Vyhliadky, Hranie sa s časticami v CERNe, Zdravo a hravo, Pozri ako čítaš.
Prednášky UK:
Má Bratislava pamäť? , Vplyv kofeínu na činnosť mozgu , Z kartotéky utajovaných skutočností. Pôsobenie komunistickej cenzúry na prelome 50. a 60. rokov. , Čo s nami robí hudba? , CERN ALICE VIRTUAL TOUR.
prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium:
- Čo sa Vám na podujatí Noc výskumníkov páči?
Najmä dve veci:
1. Zaujme širokú verejnosť a najmä deti a mladých.
2. Indikuje potenciál Slovenska vo vede a výskume.
Vidím však aj vážny nedostatok: Účastníci odchádzajú s dobrým pocitom ale bez toho, aby ich znepokojovalo to najpodstatnejšie: ako je výskum a veda na Slovensku nedostatočne podporovaná a že s tým veľmi súvisí budúcnosť nás všetkých. - Mali ste v škole obľúbený predmet? Ktorý to bol a prečo?
Fyziku. Kvôli tomu, čo skúma a ako to skúma. - Aký vedecký vynález alebo inováciu najčastejšie používate?
Špičkový výskum používa porovnateľne toľko poznatkov, vynálezov a inovácií, že je sotva možné menovať jeden, ktorý by bol dominantný. Som teoretický a numerický seizmológ. Môj výskum je rovnako viazaný na moderné seizmometre rôzneho druhu, výkonné počítače, internet, mnohé poznatky fyziky