ESET Science Award je ocenenie výnimočných vedeckých osobností za ich vedeckú prácu, ale aj za prínos do ďalších oblastí života. Ocenenie už štvrtýkrát predstavuje špičkové vedecké osobnosti, mladé vedecké talenty aj osoby vysokoškolského vzdelávania.
Aj tento rok pri príležitosti slávnostného vyhlásenia laureátov pricestuje na Slovensko medzinárodná komisia, ktorá bude hodnotiť finalistov a finalistky kategórie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku a Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov. Tejto komisii každoročne predsedá laureát alebo laureátka Nobelovej ceny. Tento rok je ňou Ada Yonath, izraelská biochemička známa predovšetkým pre jej výskum štruktúry ribozómu. Jej výskum viedol nielen k vývoju nových antibiotík, ale aj k lepšiemu porozumeniu ich odolnosti.
Slávnostné vyhlásenie laureátov si diváci môžu pozrieť buď 14. októbra o 19.00 prostredníctvom livestreamu na FB profile ESET Science Award alebo v sobotu 15. októbra o 21.35 na Jednotke.
Ocenenie od roku 2019 udeľuje Nadácia ESET.
Na otázky odpovedal pán Palo Luka, člen správnej rady Nadácie ESET.
Čo by sa malo spraviť pre to, aby sa zvýšila dôvera vo vedu a vedecké poznatky v očiach slovenskej spoločnosti?
Myslím si, že je to beh na dlhé trate. Čiže postupná edukácia a systematické vysvetľovanie prínosov vedy pre spoločnosť. Našťastie sa dá použiť veľa dobrých príkladov z nedávnej minulosti – veda totiž priniesla zásadné zlepšenie kvality života napríklad v oblasti zdravia. Ak je hlavný dôvod nízkej dôvery neúnavné opakovanie lží, asi treba neúnavne opakovať pravdu.
Ak by ste mali vybrať jednu aktivitu, ktorú si môže každý osvojiť a pravidelne začať vykonávať, aby zmiernil dopady klimatickej krízy, ktorá by to bola?
Klimatická kríza je spôsobená primárne nadmerným vypúšťaním skleníkových plynov do atmosféry a zdroje tohto vypúšťania ako doprava, poľnohospodárstvo, výroba tovarov a výroba elektriny sú zastúpené relatívne rovnomerne – nič z toho nevytŕča výrazne z radu. Takže v rôznych oblastiach môžeme spraviť drobné zmeny v našom životnom štýle, nemusí to veľmi bolieť a celkovo to môže pomôcť. Napríklad vymeniť dve mäsové jedlá v týždni za vegetariánske, keď je vonku pekne, môžete ísť do práce na bicykli a obmedziť konzumné správanie, pri ktorom si kupujeme nové veci len preto, že na ne máme, nie preto, že tie staré už nefungujú.
Ktorý technologický objav alebo inovácia môže v súčasnosti pomôcť k záchrane životného prostredia?
Myslím, že keby sa podarilo priniesť výdatný zdroj lacnej a čistej energie, a to nie len z pohľadu skleníkových plynov ale aj iného znečistenia, zásadne by to pomohlo. Generovanie elektriny je síce len určitá časť koláča nadmernej produkcie CO2, ale pomocou takéhoto zdroja by sme vedeli z atmosféry CO2 aj absorbovať a ukladať ho naspäť pod zem. Tým by sme mohli kompenzovať napríklad produkciu CO2 pri výrobe alebo poľnohospodárstve, alebo dokonca jeho celkovú koncentráciu aj znižovať.